Chcete pronajmout byt? Nejdříve si ho pojistěte!

Být majitel bytu a pronajímat ho, je vždy velký risk. Během pronájmu nemáte byt zcela pod kontrolou a vaši nájemníci se k jeho vybavení nemusí chovat zrovna hezky. Navíc stále ve vzduchu visí hrozba poničení bytu přírodními živly. Neriskujte a sjednejte si řádné pojištění. Jaké vybrat a kolik vás bude dobrá pojistka stát?

Pojištění nemovitosti jako nutný základ

Každý majitel bytu by měl mít sjednáno pojištění nemovitosti, které je zárukou, že dostane od pojišťovny odškodnění, když dojde k jeho poničení vlivem živelních pohrom či v případě, kdy dojde k přepětí v síti či jiným událostem. Vždy je důležité, aby pojistka byla sepsána na jméno vlastníka, jinak pojišťovna škody nekryje. Blíže se tématu věnuje tento článek. Pojištění nemovitosti pokrývá i škody, které jsou následkem jednání vlastníka i nájemce.

pronajembytucz.cz_online_ergo_cz_01

Pojištění domácnosti se také vyplatí!

Druhým typem je pojištění bytu, které se vztahuje na movité věci. Jedná se o tzv. pojištění domácnosti. Výhodou pojistky je, že se vztahuje také na škody, které vzniknou z občanské odpovědnosti pojištěného a jeho rodinných příslušníků.

Jak udržet byt v dobré kondici?

Nájemníci se nemusí k zařízení bytu chovat opatrně, takže může dojít k velkým škodám, které budete muset hradit ze svého. Je dobré si vše podchytit v nájemní smlouvě. Domluvte se s nájemci, že budete chodit na pravidelné kontroly – třeba i jednou za půl roku, abyste mohli zjistit, v jakém stavu byt je. Do nájemní smlouvy si také dejte podmínku, že vás o všech škodách musí nájemník neprodleně informovat.

pronajembytucz.cz_online_ergo_cz_02

Jak postupovat v případě škody?

Pročtěte si VPP pro pojištění bytu a zjistěte, jestli škoda spadá do pojistného krytí. Pokud ano, udělejte obrazovou dokumentaci a neprodleně kontaktujte pojišťovnu. S poškozenými věcmi nemanipulujte a už vůbec se nesnažte jejich poškození zvětšit. To by mělo jediný následek – pojišťovna by vám škody nenahradila.

Komentáře

Musíte být přihlášeni pro přidání komentáře.


Partneři stránek
Tip na výhodný prodej bytů v Praze přímo od developera FINEP.